Ev Yapımı Krem PeynirKaydırmalı Görseller

Evde tükettiğimiz birçok gıdayı kendim hazırlamaya çalışıyorum. Güzel bir ev yapımı peynir tarifi araştırırken bu pratik tarifle karşılaştım ve denemek isteyenler için detaylı olarak yapım aşamalarını ekliyorum. Mis gibi süt kokan, tazecik ve inanılmaz lezzetli bir krem peynir oldu ve yapımı 10 dakikanızı almıyor, muhakkak deneyin.Mazlemeler;

  • 2 kg çiğ süt (mümkünse arı belgeli ve yağlı süt tercih edin)
  • 1 adet limonun suyu
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı;

Sütü derin bir tencereye alıp ısıtmaya başlayın. Kaynama noktasına geldikten sonra 15 dk kaynatıp altını kapatmadan önce 1 limonun suyunu ekleyip karıştırın, ocaktan alın ve 10-15 dk bekleyin.
Karışımı ince bir süzgeçten geçirip tereyağı ve tuz ile birlikte pürüzsüz kıvam alana dek rondodan geçirin, peyniriniz hazır.
Lezzetini şöyle anlatayım bu tarifle peynir yemeyen kalmayacak 👌🏻 Elde ettiğimiz peynir altı suyunu da kesinlikle dökmüyoruz. O da ayrı bir şifa kaynağı. Oda sıcaklığına geldiğinde çorbalarda ve hamur işlerinde kullanmak üzere buzdolabına kaldırın veya bardak bardak için.

Bu ölçülerden 2 küçük kavanoz dolusu krem peynir elde ediliyor ve buzdolabında saklama süresi açık satılan peynirlerle aynı ama bizim evde 2-3 günde bitecek gibi görünüyor, fotoğraflarını çekerken bir kısmı bitti 🙈

Deneyenlere afiyet ve şifa olsun…

Kaynak: pukumutfakta